Munich Senior Open by np sports de

07.-12.09.2021
ITF S 400 / DTB S-1

Endergebnisse

Damen 30

1. Nothnagel Caroline 4:0
2. Krämer Claudia 3:1
3. Singer Michaela 2:2
4. Nicolic Sonja 1:3
5. Fischer Jasmin 0:4

Damen 40

1. Polis Ines 3:0
2. Liebig Miriam 2:1
3. Rolshausen Eva 1:2
4. Berger Simone 0:3

Damen 50

Finale
Rohde Nadine – Muenster Nicole 6:2 6:0

Halbfinale
Rohde Nadine – Kurz Petra 6:1 6:0
Muenster Nicole – Gambert Pamela 7:5 1:6 10:7

Damen 55

Finale
Thumm Karola – Funke Barbara 4:6 6:4 10:6

Halbfinale
Thumm Karola – Wieand Sigrun 6:4 6:0
Funke Barbara – Koldehoff Jutta 6:3 6:3

Damen 60

Finale
Foks Dorothea – Wesselak Marianne 6:0 6:0

Halbfinale
Foks DorotheaHardy, Alena 6:0 6:3
Wesselak Marianne – Seubert Gabriele 6:3 6:7 10:5

Damen 65

Finale
Danner Marlies – Hagner Anita 6:4 7:6

Halbfinale
Danner MarliesReithmair Maria 6:0 6:1
Hagner Anita – Heimentz Heike 1:6 6:3 15:13

Damen 70

1. Fröysok Heide 2:0
2. Remde Josefa 1:1
3. Popp-Ginsbach Hildegard 0:2

Damen 75

Finale
Jost Karin-AnnelieseGoppel Mechthild 0:6 0:6

Herren 30

Finale
Fritz Nikolas – Raster Stefan 3:6 6:7

Halbfinale
Haunfellner Martin – Fritz Nikolas 6:1 3:6 3:10
Raster Stefan – Schuler Andreas 6:1 6:0

Herren 35

Finale
Sieper Florian – Jarczyk Herbert 3:6 5:7

Halbfinale
Serrano Ricardo – Sieper Florian 3:6 1:6
Jarczyk Herbert – Blank Christian 6:3 6:2

Herren 40

Finale
Knieper Philipp John – Nufer Jochen 6:0 1:1 ret

Halbfinale
Knieper Philipp John – Ranft Christian wo
Nufer Jochen – Unholzer Thomas 6:5 ret

Herren 45

Finale
Soulier Andre – Baltz Stefan 6:1 6:3

Halbfinale
Schulz Sven – Soulier Andre 1:6 3:6
Hainzl Christian – Baltz Stefan 6:0 5:7 10:12

Herren 50

Finale
Stuchlik Ralph – Koenig Peter 6:1 6:3

Halbfinale
Bassler Mario – Stuchlik Ralph 5:7 6:4 10:12
Koenig Peter – Habermann Frank 6:3 6:3

Herren 55

Finale
Meierling Lars – Schulze Andreas 5:7 4:6

Halbfinale
Meierling Lars – Hobmeier Martin 7:5 2:0 ret
Schulze Andreas- Mittra Patrick 6:4 6:3

Herren 60

Finale
Rothe Thomas – Huber Siegfried 6:3 7:6

Halbfinale
Rothe Thomas – Wolff Norbert 6:1 6:3
Huber Siegfried – Dörsch Dr. Harald 5:7 6:3 10:6

Herren 65

Finale
Rae Andrew  – Klein Hermann wo

Halbfinale
Rae Andrew Kubeng Joachim wo
Wretschitsch Eduard – Klein Hermann 1:6 6:3 2:10

Herren 70

Finale
Winter Franz – Stumpf Paul 6:4 3:6 5:10

Halbfinale
Hilz Josef – Winter Franz 2:6 2:6
Stumpf Paul – Kather, Klaus-Peter 6:4 6:4

Herren 75

Finale
Mörtl Josef – Salzmann Richard 6:1 6:0

Halbfinale
Mörtl Josef – Fleischmann Friedrich 6:0 6:1
Salzmann Richard – Jobst Jochen 6:0 6:1

Herren 80

Finale
Klein Klaus-Jürgen – Landthaler Berthold 6:2 6:2

Herren 85

1. Coldewey Gerhard 4:0
2. Seeholzer Andreas 3:1
3. Specht Gerhard 2:2
4. Müller Hans-Horst 1:3
5. Dinsel Siegfried 0:4